XVIII Ogólnopolski Rajd Bieszczadzki Radców Prawnych (2022)

XVIII Ogólnopolski Rajd Bieszczadzki Radców Prawnych (2022)

W dniach od 5 do 9 października 2022 r. odbył się XVIII Ogólnopolski Rajd Bieszczadzki Radców Prawnych zorganizowany przez Fundację Radców Prawnych „Subsidio venire” przy udziale Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie. Naszą bazą wypadową był jak zwykle Ośrodek Wypoczynkowy „Wisan” w Bystrem k. Baligrodu.

Tradycyjnie Rajd rozpoczęliśmy wieczorną kolacją na świeżym powietrzu. Przez cały wieczór do wiaty grillowej docierali kolejni uczestnicy, zmęczeni po trudach często całodniowych podróży, ale szczęśliwi, że są znowu w tak pięknym miejscu i w tak doborowym towarzystwie. Oficjalnego otwarcia Rajdu dokonali Wiceprezes KRRP i jednocześnie Prezes Zarządu Fundacji „Subsidio Venire” Michał Korwek wraz z Dziekanem OIRP w Rzeszowie Bartoszem Opalińskim. Uczestników powitał także przewodnik GOPR Andrzej Czech, który opowiedział nam o czekających nas trasach oraz przedstawił zasady bezpieczeństwa w górach.

W bieżącym roku organizatorzy przygotowali nam bardzo ambitny, ale ciekawy program. Pierwszego dnia czekała nas niezwykle malownicza trasa z Wołosatego na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów – Tarnicę (1346 m n.p.m.). Z Tarnicy zeszliśmy na Przełęcz Goprowską (1160 m n.p.m.), skąd wspięliśmy się na Krzemień (1335 m n.p.m.), a następnie przez Bukowe Berdo (1108 m n.p.m.) zeszliśmy do Mucznego. Tego dnia suma podejść to 854 metry, zaś zejść 871 metrów. Podczas marszu podziwialiśmy szczególnie piękne widoki, ponieważ wędrowaliśmy w słońcu, a korony drzew mieniły się wspaniałymi kolorami jesieni. Po powrocie do Bystrego mieliśmy chwilę na regenerację i odświeżenie, bowiem wieczorem pod wiata grillową czekały na nas jedzenie, muzyka, tańce i śpiew.

Drugi dzień był również bardzo wymagający, ale równie atrakcyjny co pierwszy. Po śniadaniu udaliśmy się do miejscowości Kalnica, skąd czerwonym szlakiem ruszyliśmy na Smerek (1222 m n.p.m.). Ten odcinek był ciężki do przejścia i to dosłownie. W początkowej fazie szlak był błotnisty i nasze buty z każdym krokiem robiły się znacznie cięższe, co nie ułatwiało wspinaczki. Ze Smereka zeszliśmy na Przełęcz Orłowicza (1100 m n.p.m.), by następnie podejść na Osadzki Wierch (1253 m n.p.m.) i dotrzeć do zbudowanego od nowa schroniska na Połoninie Wetlińskiej (1228 m n.p.m.), zwanego obecnie Schronem Turystycznym BdPN „Chatka Puchatka”. Jest to najwyżej położone schronisko i obiekt noclegowy w Bieszczadach. Po krótkim popasie, ruszyliśmy w dół na Przełęcz Wyżnia, gdzie czekały na nas autokary. Trasa liczyła około 14 km. Natomiast suma podejść to 938 metrów, a zejść 655 metrów. Znaczna część trasy przebiegała granią, co dało nam możliwość podziwiania panoramicznych widoków. Podczas przejścia tej trasy, spotkaliśmy uczestników Bieszczadzkiego Rajdu Adwokatów, którzy pokonywali ją w odwrotną stronę. Po zejściu na Przełęcz Wyżnia, mieliśmy kilka chwil na ciepły posiłek z widokiem na Połoninę Caryńską o zachodzie słońca. W piątkowy wieczór pod wiatą grillową czekała na nas, sponsorowana przez OIRP w Rzeszowie, degustacja lokalnych dań, przygotowanych przez Karczmę „Miś” w Baligrodzie.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy od przejażdżki koleją gondolową nad zaporą w Solinie. Jest to najnowsza, a zarazem najnowocześniejsza kolej gondolowa w Polsce, oddana do użytku 1 lipca br. Kolej wsparta jest na 5 podporach, z których najwyższa mierzy 75 metrów. Przejazd z dolnej stacji Plaszy (456,6 m n.p.m) do stacji górnej – Jawor (561,8 m n.p.m.) trwa około 6 minut. Na górnej stacji, na 10 piętrze wieży, znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się widok na jezioro Solińskie oraz zaporę wodną. Z Soliny udaliśmy się do Zatwarnicy, skąd przeszliśmy do wsi Krywe. Wieś ta została lokowana w 1502 roku na prawie włoskim i należała do rodu Kmitów. W 1921 roku w Krywe mieszkało 459 osób w 73 domach mieszkalnych. Po II wojnie światowej wieś uległa całkowitemu zniszczeniu i wysiedleniu. Obecnie znajdują się tam ruiny cerkwi i dzwonnicy.

Tradycją rajdów stało się wspieranie miejscowych placówek, działających na rzecz dzieci. W bieżącym roku Fundacja „Subsidio Venire” zorganizowała zbiórkę pieniężną na rzecz Domu Dziecka im. Św. Józefa w Sanoku. Dzięki hojności uczestników Rajdu zebraliśmy 3.450 zł. Podczas sobotniego wieczoru, Prezes Zarządu Fundacji – Michał Korwek – przekazał Pani Ewie Pruchnickiej– Dyrektor Domu Dziecka zakupione za część zebranych pieniędzy: pluszowe zabawki, farby, pędzle, biurko, krzesło, ramki i inne potrzebne materiały. Pani Dyrektor w imieniu własnym i wszystkich podopiecznych Domu Dziecka podziękowała nam za wsparcie, a także przekazała na ręce Michała Korwek podziękowania i fotografię wykonaną przez jednego z podopiecznych.

Z żalem opuszczaliśmy Bieszczady. I chociaż zwykle wracając do domów narzekamy, że Bieszczady są tak daleko, to jednak wracamy tam na kolejne rajdy.

r.pr. Marta Alicja Kawula

Udostępnij: