XIX Ogólnopolski Rajd Bieszczadzki Radców Prawnych

Fundacja Subsidio Venire, XIX Ogólnopolski Rajd Bieszczadzki Radców Prawnych

W dniach od 4 do 8 października 2023 r. odbył się XIX Ogólnopolski Rajd Bieszczadzki Radców Prawnych zorganizowany przez Fundację Radców Prawnych „Subsidio Venire” przy udziale Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie. Naszą bazą wypadową był jak zwykle Ośrodek Wypoczynkowy „Wisan” w Bystrem k. Baligrodu. W Rajdzie wzięło udział ponad 90 radców prawnych i sympatyków Rajdu.

Tradycyjnie Rajd rozpoczęliśmy wieczorną kolacją na świeżym powietrzu. Oficjalnego otwarcia Rajdu dokonali Wiceprezes KRRP i jednocześnie Prezes Zarządu Fundacji „Subsidio Venire” Michał Korwek wraz z Dziekanem OIRP w Rzeszowie Bartoszem Opalińskim. Uczestników powitał także przewodnik GOPR Andrzej Czech, który opowiedział nam o czekających nas trasach oraz przedstawił zasady bezpieczeństwa w górach. Uczestnicy zostali obdarowani ufundowanymi przez OIRP w Rzeszowie upominkami, stanowiącymi uzupełnienie ekwipunku bieszczadzkiego turysty. W powitaniu uczestników udział wziął również Daniel Krawiec radca prawny, piastujący urząd wójta gminy Przeworsk, od którego uczestnicy otrzymali publikacje dotyczące historii regionu .

Jak co roku organizatorzy przygotowali nam bardzo ciekawy program, który z uwagi na niesprzyjające prognozy, uległ lekkim modyfikacjom. Pierwszego dnia, zamiast wyprawy na połoninę Caryńską, czekała nas niezwykle malownicza trasa z Wołosatego na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów – Tarnicę (1346 m n.p.m.), a dalej na Przełęcz Goprowską (1160 m n.p.m.) poprzez Krzemień (1335 m n.p.m.), a następnie przez Bukowe Berdo (1108 m n.p.m.), aż do Mucznego. Tego dnia przeszliśmy ponad 12 km, pokonując wiele przewyższeń. Po powrocie do Bystrego mieliśmy chwilę na regenerację i odświeżenie, bowiem wieczorem pod wiata grillową czekały na nas pyszne jedzenie, muzyka, tańce i śpiewy.

Drugi dzień był zdecydowanie mniej wymagający od pierwszego. Tego dnia ruszyliśmy w podróż rowerowymi drezynami z Uherzec Mineralnych do Olszanicy i z powrotem (trasa nieco ponad 8 km). W pierwszej chwili obawialiśmy się czy damy radę przejechać całą trasę na takich „cudacznych” pojazdach. Jednakże, jak ruszyliśmy okazało się, że każdy z nas ma duży zapas sił w nogach i jazda sprawiała nam tylko przyjemność. Choć moja załoga trafiła na drezynę z zablokowanym hamulcem i w stronę Olszanicy było nam naprawdę ciężko. Następnie, po krótkim pobycie w Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior, ruszyliśmy do Ustianowej, skąd przeszliśmy na pasmo Żukowa (761 m n.p.m.) do wieży widokowej na Holicy (35 m wysokości). Wieża została oddana do użytku w bieżącym roku i jest niewątpliwie atrakcją godną polecenia, bowiem roztacza się z niej panoramiczny widok na Bieszczady. Wieczorem czekał na nas regionalny poczęstunek oraz zabawa z Dj-em.

Trzeciego dnia pokonaliśmy trasę z przełęczy Wyżniańskiej na połoninę Caryńską (1297 m n.p.m.), która tonęła tego dnia w chmurach, a zeszliśmy do Ustrzyk Górnych. Idąc granią połoniny Caryńskiej, mogliśmy poczuć się niemal jak polarnicy, którzy walczą z silnym wiatrem, próbującym zdmuchnąć wędrowca ze szlaku. Na szczęście nikt nie poddał się wiatrowi i w komplecie wróciliśmy do Bystrego na ostatnią podczas tegorocznego Rajdu, wspólną kolację pod wiatą grillową.

Podczas tegorocznych, bieszczadzkich wędrówkach trzeba było być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe. Na początkach tras i przełęczach było przyjemnie ciepło i bezwietrznie. Natomiast na połoninach, szczególnie na Caryńskiej, przywdziewaliśmy, czapki, dodatkowe polary oraz rękawiczki. Bieszczady zaskoczyły nas także swoim kolorem – liście na drzewach były jeszcze zielone i tylko gdzie nie gdzie pojawiły się lekko żółte barwy. Pomimo tego, Bieszczady zawsze urzekają mnie swymi malowniczymi widokami.

Tradycją rajdów stało się wspieranie przez naszą radcowską społeczność miejscowych placówek, działających na rzecz dzieci. W bieżącym roku Fundacja „Subsidio Venire” zorganizowała zbiórkę pieniężną na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lesku. Dzięki hojności uczestników Rajdu zebraliśmy 4.410 zł. Podczas sobotniego wieczoru, Prezes Zarządu Fundacji – Michał Korwek – przekazał Pani Monika Kruk– Dyrektor Ośrodka zebrane środki. Pani Dyrektor w imieniu własnym i wszystkich podopiecznych Ośrodka podziękowała nam za wsparcie.

Z żalem opuszczaliśmy Bieszczady. I chociaż zwykle wracając do domów narzekamy, że Bieszczady są tak daleko, to jednak wracamy tam na kolejne rajdy. A kolejny, jubileuszowy XX Ogólnopolski Rajd Bieszczadzki Radców Prawnych już w początkach października 2024 roku, na który serdecznie wszystkich zapraszam.

r.pr. Marta Alicja Kawula

Udostępnij: